Lassítaná az öregedést? Nem is olyan nehéz, ha időben változtat pár szokáson.

Az öregedés egy összetett, több tényező által befolyásolt folyamat. Genetikailag kódolt, de jelentősen módosítható életmóddal. Nézzük először, mi történik sejtszinten, majd azt, mit tehet a lassítás érdekében.

Miért öregszünk? – A háttérfolyamatok részletesen

1. Genetikai programozás
A sejtek működését a DNS irányítja, és a genetikai állomány részben meghatározza azt is, milyen gyorsan öregszik a szervezet. A sejtjei csak meghatározott számú alkalommal tudnak osztódni – ez a Hayflick-határ. Minden osztódáskor a kromoszómák végein található telomerek rövidülnek. Amikor ezek kritikusan megrövidülnek, a sejtek „leállnak”, vagy programozott sejthalál (apoptózis) következik be. Ez természetes, de bizonyos környezeti hatások – például krónikus stressz, dohányzás, gyulladásos állapotok – felgyorsítják ezt a rövidülést, vagyis a sejtek hamarabb „elfáradnak”.

2. Telomer-rövidülés
A telomerek hossza az egyik legjobb biológiai öregedési marker. A telomeráz nevű enzim képes ezeket a szakaszokat részben helyreállítani, de aktivitása felnőttkorban csökken. Érdekesség, hogy bizonyos életmódbeli beavatkozások – például rendszeres testmozgás, stresszcsökkentés, egészséges étrend – fokozhatják ennek az enzimnek a működését. Így a telomerek hosszabb ideig képesek védeni a kromoszómákat, ami lassabb sejtszintű öregedést jelenthet.

3. DNS-károsodás és hibás javítás
A sejtek nap mint nap ki vannak téve különféle káros hatásoknak: UV-sugárzás, környezeti toxinok, szabadgyökök. Ezek a hatások apró töréseket, hibákat okoznak a DNS-ben. A szervezet rendelkezik javító mechanizmusokkal, de ezek az életkor előrehaladtával egyre kevésbé hatékonyak. Az így felhalmozódó hibák növelik a daganatos betegségek, degeneratív folyamatok és funkcióvesztések kockázatát.

4. Mitokondriális károsodás
A mitokondriumok felelősek a sejtek energiaháztartásáért – innen származik az ATP, az energiatermelés „üzemanyaga”. Az életkor előrehaladtával ezek az energiatermelő egységek is károsodnak, és egyre kevesebb energiát képesek előállítani. Ezzel párhuzamosan nő a szabadgyök-képződés, ami további sejtkárosodást okoz. Ezért lehet az, hogy az idősödő szervezet fáradékonyabb, lassabban regenerálódik, romlik az izomerő, az agyműködés, az immunválasz.

5. Krónikus, alacsony szintű gyulladás („inflammaging”)
Az öregedést gyakran kíséri egy enyhe, de tartós gyulladásos állapot, amelyet a szakirodalom „inflammaging”-nek nevez. Ez nem jár feltétlenül látványos tünetekkel, de sejtszinten romboló hatású: elősegíti az érelmeszesedést, az inzulinrezisztenciát, a csontritkulást, az idegsejtek pusztulását. A gyulladás forrása lehet a zsigeri zsírszövet, a bélflóra egyensúlyának zavara, de akár a mozgásszegény életmód vagy a nem megfelelő étrend is.


Mit tehet az öregedés lassításáért? – Életmódbeli lehetőségek

1. Mozgás – az egyik legerősebb „öregedésgátló”
A rendszeres testmozgás nemcsak az izomerőt és a szív-érrendszeri egészséget őrzi meg, hanem sejtszinten is fiatalító hatású. Kutatások szerint az aktívan élők telomerjei hosszabbak, gyulladásszintjük alacsonyabb, mitokondriumaik hatékonyabbak. Az ajánlás heti legalább 150 perc közepes intenzitású aerob mozgás (pl. gyors séta, kerékpározás, úszás), kiegészítve hetente kétszeri erősítő edzéssel. A rendszeres mozgás javítja a memóriát, a hangulatot, és bizonyítottan csökkenti a korai halálozás esélyét.

2. Pihentető, elegendő alvás
Az alvás során zajlik a sejtek regenerációja, az idegrendszer „tisztítása”, az immunrendszer egyensúlyozása. Ha huzamosabb ideig keveset vagy rosszul alszik, szervezete fokozott gyulladásos állapotba kerül, romlik a cukoranyagcsere, nő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. A legtöbb felnőttnek napi 7–9 óra pihentető alvásra van szüksége. Fontos a rendszeres alvási ritmus és az esti nyugalom megteremtése.

3. Stresszkezelés – kulcskérdés
A tartós stressz emeli a kortizolszintet, ami hosszú távon pusztító hatással van a szervezetre: gyorsítja a telomer-rövidülést, gyengíti az immunműködést, fokozza a hasi zsírlerakódást, rontja az alvásminőséget. Érdemes naponta időt szánnia a stresszoldásra: meditáció, légzőgyakorlat, természetjárás, zenehallgatás, vezetett relaxáció vagy akár egy nyugodt beszélgetés mind hozzájárulhatnak testi-lelki egyensúlyához.

4. Minőségi társas kapcsolatok
A szociális elszigetelődés az egyik legerősebb, de gyakran figyelmen kívül hagyott kockázati tényező az öregedéssel összefüggő betegségekben. Az érzelmi támogatás, az értelmes kapcsolatok, a közösségi élmények serkentik az idegrendszer működését, csökkentik a stresszhormonok szintjét, és javítják a hangulatot. Mindez pozitívan hat az immunrendszerre és a hosszú élettartamra is.

5. Gyulladáscsökkentő táplálkozás – sejtfiatalítás a tányérról
A mediterrán étrend (zöldségek, hüvelyesek, teljes értékű gabonák, halak, olívaolaj, magvak, kevés vörös hús) gyulladáscsökkentő hatású, és számos tanulmány szerint csökkenti a krónikus betegségek és a kognitív hanyatlás kockázatát. A rostok, antioxidánsok, polifenolok támogatják a bélflórát is, amely szoros kapcsolatban áll az immunrendszerrel és az idegrendszerrel. Ezen felül az időszakos böjt vagy kalóriamegszorítás (éhezés nélkül) aktiválja az autofágiát – azokat a sejttisztító folyamatokat, amelyek képesek eltávolítani a sérült sejtrészeket.

6. Dohányzás elhagyása, alkoholfogyasztás mérséklése
A dohányzás az egyik legerősebb öregítő tényező: gyorsítja a telomer-rövidülést, rontja az érfalakat, növeli a gyulladásszintet. Az alkohol kis mennyiségben sem feltétlenül védő hatású, nagyobb mennyiségben viszont sejtkárosító, növeli a daganatkockázatot, gyengíti a májműködést. Érdemes minimalizálni a fogyasztását, vagy teljesen elhagyni.

7. Testsúlykontroll – kevesebb hasi zsír, jobb életminőség
A túlsúly, különösen a zsigeri (hasi) zsírszövet gyulladásos anyagokat termel, amelyek elősegítik az érelmeszesedést, az inzulinrezisztenciát, a degeneratív betegségeket. A normál testsúly (általában BMI 20–25 között), illetve az alacsonyabb derékbőség (férfiaknál <94 cm, nőknél <80 cm) együtt jár a jobb anyagcserével, kevesebb betegséggel és lassabb öregedéssel.


Az öregedés nem kizárólag genetikailag meghatározott folyamat – jelentős mértékben befolyásolható az életmóddal. Amit ma tesz a mozgás, a táplálkozás, az alvás, a stresszkezelés vagy a kapcsolatok terén, az hosszú távon kihat az egészségére, energiaszintjére és szellemi frissességére. A cél nem feltétlenül az örök fiatalság, hanem az aktív, önálló, méltóságteljes öregedés elérése.