Egy új mérőszám a szív egészségére: mit árul el a napi pulzus lépésenként?
A viselhető okoseszközök – például az okosórák és fitneszkarperecek – egyre nagyobb szerepet kapnak az egészségi állapot nyomon követésében. Ezek az eszközök nemcsak a mozgásmennyiséget, hanem a szívritmust, az alvási szokásokat és sok más biometrikus adatot is folyamatosan rögzítenek. Egy új amerikai tanulmány olyan mérőszámot mutat be, amely ezekből az adatokból kiindulva segíthet a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának pontosabb előrejelzésében. Ez az érték a Daily Heart Rate Per Step (DHRPS), azaz a napi pulzus lépésenként.
Mi az a DHRPS és miért fontos?
A DHRPS kiszámítása egyszerű: a napi átlagos pulzusszámot elosztjuk az adott napi lépésszámmal. Az így kapott érték tehát nem csupán azt tükrözi, hogy mennyit mozogtunk egy adott napon, hanem azt is, hogy szervezetünk – különösen szívünk – milyen intenzíven dolgozott meg ezért a mozgásért. Egy magas DHRPS érték arra utalhat, hogy az egyén szívének aránytalanul nagy erőfeszítésébe kerül még kisebb mennyiségű mozgás is – ez pedig a csökkent fizikai fittség és a kardiovaszkuláris rizikó jele lehet.
A kutatás háttere
A tanulmány az Egyesült Államok egyik legnagyobb egészségügyi adatgyűjtési kezdeményezésének, az All of Us Research Programnak a része. Ezen belül a résztvevők saját FitBit eszközeik adatait ajánlották fel kutatási célokra – ez az úgynevezett Bring-Your-Own-Device Project.
A kutatás 6947 felnőtt résztvevő adatait vizsgálta meg, összesen 5,8 millió napnyi viselhető eszközből származó adatot és 51 milliárd lépést feldolgozva. Az adatokat az elektronikus egészségügyi nyilvántartásokkal összekötve a kutatók olyan betegségekkel való összefüggéseket kerestek, mint:
-
2-es típusú diabétesz
-
Magasvérnyomás-betegség
-
Stroke
-
Szívelégtelenség
-
Koszorúér-betegség
-
Szívinfarktus
Emellett egy úgynevezett phenome-wide association study (PheWAS) módszert is alkalmaztak, amely során a DHRPS-t 1789 különböző betegségtípussal vetették össze 17 betegségkategórián belül.
Az eredmények röviden
A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy a DHRPS érték jobban előrejelezte a szív- és érrendszeri betegségek jelenlétét, mint a puszta lépésszám vagy a napi átlagos pulzus önmagában. A magasabb DHRPS érték szignifikánsan társult a következő kórképekhez:
-
2-es típusú diabétesz: OR 2,03 (azaz több mint kétszeres kockázat)
-
Magas vérnyomás: OR 1,63
-
Szívelégtelenség: OR 1,77
-
Koszorúér-betegség: OR 1,44
Ezek az összefüggések akkor is fennmaradtak, amikor a kutatók statisztikai módszerekkel kiszűrték a napi pulzus- és lépésszám hatását, vagyis a DHRPS önálló prediktorként is megállta a helyét.
A DHRPS ezen kívül erősebben korrelált a terheléses szívvizsgálatok során elért maximális anyagcsere-egyenértékkel (MET), mint bármely más egyszerű viselhető eszközből származó adat.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Az egyik legfontosabb tanulság, hogy a DHRPS egy olyan új biomarker lehet, amely segíthet a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának korai felismerésében, különösen azoknál az egyéneknél, akik még nem mutatnak nyilvánvaló tüneteket.
A DHRPS kiszámítása egyszerű, és az adatok már most is rendelkezésre állnak a legtöbb fitneszeszközből. Így a jövőben – akár az orvos-beteg kapcsolaton kívül is – lehetőség nyílhat a napi szintű, személyre szabott kockázatbecslésre, és az időben történő életmódbeli vagy orvosi beavatkozásokra.
A viselhető technológiák fejlődése új lehetőségeket nyit a prevenciós orvoslásban. A DHRPS mint új mutató segíthet a szív egészségének pontosabb követésében és a krónikus betegségek kockázatának korai felismerésében. Bár további kutatások szükségesek az általános érvényesítéshez, a mostani eredmények biztatóak, és fontos lépést jelenthetnek az egészségmegőrzés és az életmódorvoslás területén.